Negatywne działanie alkoholu na funkcjonowanie organizmu jest powszechnie znane i potwierdzone w badaniach naukowych. Substancja o wzorze chemicznym C2H5OH ma właściwości psychoaktywne i czasowo lub trwale upośledza funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Nawet niewielkie dawki są szkodliwe dla zdrowia. Czy alkohol ma wpływ także na słuch?

W popularnej piosence Kazika pojawiają się słowa: „Produkują wódkę/ Tak, dużo, dużo wódki/ Bo im tylko o to chodzi, abyś sam sobie szkodził/ Abyś sam nie mógł myśleć/ Abyś sam nie mógł chodzić”. Niestety, dużo w nich prawdy. Badania medyczne wykazują negatywne oddziaływanie alkoholu na ludzki organizm. Jednym z jego przejawów jest otępienie zmysłów.

Alkohol a słuch – czego się spodziewać?

Słuch to jeden ze zmysłów, dzięki któremu komunikujemy się z otoczeniem. Do jego pogorszenia bądź utraty może dojść na skutek uszkodzeń fizycznych, chorób, przyjmowania leków lub substancji ototoksycznych, a także wraz z wiekiem. W przypadku stwierdzenia objawów niedosłuchu oraz po przekroczeniu 55. roku życia zaleca się wykonanie badania słuchu. Pierwsze symptomy mogące świadczyć o ubytkach słuchu to między innymi:

Metody leczenia niedosłuchu są zależne od postawionej diagnozy. Do protezowania i rehabilitacji słuchu często wykorzystuje się aparaty słuchowe.

Analizując zagadnienie alkohol a słuch, należy zauważyć, że jako substancja psychoaktywna alkohol etylowy szybko przenika do mózgu i powoduje upośledzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Rodzaj i natężenie zmian, które wywołuje w organizmie, w dużej mierze zależy od stężenia substancji we krwi. Nawet niewielkie dawki alkoholu powodują otępienie zmysłów, głównie wzroku, słuchu i równowagi. 

Tym samym poruszanie się po ulicy w stanie upojenia jest dla nas zagrożeniem, gdyż mamy mniejszą zdolność komunikacji z otoczeniem oraz opóźniony czas reakcji na bodźce zewnętrzne. 

Ponadto alkohol, podobnie jak papierosy oraz nadmiar cukru, upośledza układ krążenia, przez co wtórnie również może powodować problemy ze słuchem. Niezdrowy dla słuchu jest także nadmiar soli. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Dieta a słuch.

Alkoholowy Zespół Płodowy a słuch

Problemy ze słuchem diagnozowane są u dzieci ze stwierdzonym alkoholowym zespołem płodowym (ang. Fetal Alcohol Syndrome, FAS). Zespół ten występuje u noworodków, których matki spożywały nadmierne ilości alkoholu w okresie ciąży, a jego charakterystyczne cechy to:

Ponadto u dzieci z FAS częściej diagnozuje się takie problemy ze słuchem, jak:

Wśród innych problemów związanych ze słuchem, diagnozowanych u dzieci z alkoholowym zespołem płodowym, Anna Kruczyńska-Werner wskazuje:

Podsumowując – alkohol spożywany przez kobiety w ciąży może powodować znaczące problemy ze słyszeniem u ich dzieci. U osób dorosłych zaś otępienie zmysłów przez etanol zazwyczaj ma charakter tymczasowy, chyba że alkohol spożywany jest regularnie, wówczas może prowadzić również do znaczących ubytków słuchu lub głuchoty.

Punkty konsultacyjne

Świebodzice

ul. Kolejowa 19

Świdnica

ul. Sikorskiego 31

Świebodzice

ul. Królowej Elżbiety 84 Osiedle Piastowskie

Punkt Świebodzice

NEX-Medical Samodzielny Niepubliczny Zakład OOZ

ul. Kolejowa 19

(kliknij w adres aby wyświetlić mapkę)

wtorek

8:00 - 10:00

669 339 010

(kliknij aby połączyć )

Punkt Świdnica

Centrum Medyczne EZ-Medica

ul. Sikorskiego 31

(kliknij w adres aby wyświetlić mapkę)

wtorek

14:00 - 16:00

669 339 010

(kliknij aby połączyć )

Punkt Świebodzice

Przychodnia Specjalistyczna SALMED

ul. Królowej Elżbiety 84 Osiedle Piastowskie

(kliknij w adres aby wyświetlić mapkę)

czwartek

14:00 - 16:00

669 339 010

(kliknij aby połączyć )