Jak działa słuch?

marzec, 2021

Ludzkie ucho jest niezwykłym organem odpowiedzialnym za złożony proces słyszenia. Zobacz, w jaki sposób uszy pomagają nam bezpiecznie poruszać się po świecie.

Zastanawialiście się, jak działa ucho ludzkie? Jest ono niezwykłym organem odpowiedzialnym za złożony proces słyszenia. Zdrowe ludzkie ucho potrafi odróżnić 7 tysięcy poziomów wysokości dźwięku oraz umożliwia mózgowi dokładne zlokalizowanie jego źródła. Natura przygotowała nasze uszy do przetwarzania różnych dźwięków: od niskich tonów, takich jak mruczenie kota, po tony wysokie, takie jak śpiew ptaków – oczywiście z możliwością rozróżniania całej gamy pośrednich niuansów, nawet takich jak wyszeptane, pełne emocji wyznanie „kocham Cię”.

W jaki sposób nasze uszy radzą sobie z tak trudnym zadaniem? W skrócie, ludzie ucho składa się z trzech części – ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Ucho zewnętrzne wychwytuje dźwięk i przekazuje go, poprzez kanał słuchowy, na błonę bębenkową. W uchu środkowym fale dźwiękowe powodują wibracje błony bębenkowej. Wibracje te są przekazywane do ucha wewnętrznego, gdzie ślimak przetwarza je na sygnały elektryczne transmitowane przez nerw słuchowy do mózgu. W ten sposób ludzie słyszą.

Zobacz działanie zmysłu słuchu na poniższej animacji.