U większości osób konieczność wykonania badań lekarskich, w tym laryngologicznych, budzi stres i niepokój. Zazwyczaj emocje te biorą się z niewiedzy, na czym polegają badania i jak wyglądają. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować się do wizyty u laryngologa. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Badania otolaryngologiczne to w dużej mierze metody nieinwazyjne, które nie wywołują bólu ani dyskomfortu. Ich wykonanie jest konieczne w przypadku stwierdzonych problemów ze słuchem. Przeprowadza się je również jako konsultacje medyczne oraz prewencyjnie po 55. roku życia.

Jak przygotować się do wizyty u laryngologa?

W większości przypadków badania słuchu nie wymagają specjalnego przygotowania. Aby zapewnić sobie komfort podczas wizyty u laryngologa, warto przestrzegać kilku prostych zasad: wyspać się, zjeść pożywne, ale lekkostrawne, śniadanie, postarać się wyciszyć i zadbać o regularny oddech. Pozytywne nastawienie to już połowa sukcesu. Podstawowe badania słuchu to:

Są to metody nieinwazyjne i bezbolesne. Audiometrię tonalną i słowną wykonuje się w specjalnie wyciszonej kabinie. Pacjent podczas badania ma założone słuchawki, a jego zadaniem jest naciśnięcie przycisku, gdy usłyszy w nich dźwięk – w audiometrii tonalnej, a w audiometrii słownej – powtarzanie emitowanego w słuchawkach zestawu słów, zdań, sylab i logarytmów. Czas trwania każdego z tych badań to około 40 minut. Wymienione metody stosuje się, aby określić rodzaj i stopień niedosłuchu oraz dobrać odpowiednie aparaty słuchowe.

Badania, które również nie są inwazyjne, ale wymagają wprowadzenia do kanału słuchowego sondy akustycznej połączonej z mikrofonem, to:

Nieco bardziej skomplikowane badania to pomiary potencjałów słuchowych wywołanych – ABR i BERA. Metody te wykorzystuje się w celu rejestracji odpowiedzi z pnia mózgu na fale dźwiękowe. Wymagają one umieszczenia na głowie pacjenta trzech elektrod oraz nieruchomego siedzenia, warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Jak przygotować dziecko do wizyty u laryngologa

W przypadku badania laryngologicznego u dzieci niektóre metody diagnostyczne wymagają modyfikacji ze strony personelu medycznego – zobacz: Badanie słuchu u dzieci. Ponieważ stres u najmłodszych pacjentów, podobnie jak u dorosłych, wywołuje głównie niewiedza, jak przygotować się do wizyty u laryngologa oraz co będzie się podczas tego spotkania działo, warto wcześniej wytłumaczyć dziecku, na czym polegają badania i dlaczego należy je wykonać.

Pacjentów, którzy są jeszcze zbyt mali na rozmowę, trzeba otoczyć szczególną opieką i życzliwością podczas wizyty laryngologicznej, powinni im towarzyszyć rodzice. Niemowlęta najłatwiej przechodzą badania w czasie snu. Niektóre metody wymagają zastosowania krótkotrwałego znieczulenia ogólnego, np. ABR i BERA, w takim przypadku pacjent powinien być na czczo. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, personel medyczny na pewno wcześniej poinformuje rodziców. Należy też zadbać o to, aby maluchowi nie towarzyszył żaden dyskomfort np. w postaci pełnej pieluchy.

Przygotowując się na wizytę u laryngologa, warto pamiętać o tym, że na ogół przeprowadzane badania są nieinwazyjne i bezbolesne, więc nie trzeba się ich w żadnym stopniu obawiać.

Punkty konsultacyjne

Świebodzice

ul. Kolejowa 19

Świdnica

ul. Sikorskiego 31

Świebodzice

ul. Królowej Elżbiety 84 Osiedle Piastowskie

Punkt Świebodzice

NEX-Medical Samodzielny Niepubliczny Zakład OOZ

ul. Kolejowa 19

(kliknij w adres aby wyświetlić mapkę)

wtorek

8:00 - 10:00

669 339 010

(kliknij aby połączyć )

Punkt Świdnica

Centrum Medyczne EZ-Medica

ul. Sikorskiego 31

(kliknij w adres aby wyświetlić mapkę)

wtorek

14:00 - 16:00

669 339 010

(kliknij aby połączyć )

Punkt Świebodzice

Przychodnia Specjalistyczna SALMED

ul. Królowej Elżbiety 84 Osiedle Piastowskie

(kliknij w adres aby wyświetlić mapkę)

czwartek

14:00 - 16:00

669 339 010

(kliknij aby połączyć )