Nowoczesna technologia sprzyja rewolucyjnym rozwiązaniom w aparatach słuchowych. Dzięki temu wybór funkcji, opcji i modeli wciąż się zwiększa. Duży wybór może paradoksalnie utrudniać podjęcie decyzji. W tym artykule przeanalizujemy aparaty słuchowe pod względem źródła ich zasilania – porównamy te ładowane na baterie i za pomocą ładowarki.

Przeciętny użytkownik aparatów słuchowych na oba uszy w przeciągu 5 lat zużywa około 500 baterii. Dokładna ich liczba zależna jest od rodzaju i poziomu technologicznego zaawansowania stosowanych urządzeń. Alternatywę stanowi ładowarka do aparatów słuchowych.

Aparat słuchowy ładowany czy na baterie?

Obecnie na rynku dostępne są zarówno aparaty słuchowe na baterie, jak i ładowane za pomocą specjalnej stacji. Który model wybrać? Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć kilka zagadnień:

1. Mobilność

Używanie aparatów słuchowych zawsze wymaga zabrania ze sobą źródła ich zasilania. Planując wyjazd, trzeba mniej więcej określić liczbę baterii potrzebnych na ten okres, odpowiednio wcześniej je zakupić i zabrać ze sobą albo też pamiętać o spakowaniu stacji ładującej wraz z kablem zasilającym. Stacja działa na takiej zasadzie jak ładowarki do telefonów komórkowych. Należy ją naładować, podłączając do prądu za pomocą kabla, a następnie umieścić w niej aparaty. Przy pełnym naładowaniu mocy wystarczy na trzy cykle ładowania aparatów słuchowych.

2. Elastyczność

Podstawowa i jedyna funkcja baterii to dostarczanie prądu koniecznego do działania aparatów słuchowych. Niektóre stacje ładujące, dla wybranych modeli urządzeń, mogą pełnić jednocześnie rolę osuszacza oraz twardego futerału.

3. Budżet

Obydwa sposoby ładowania wiążą się z koniecznością poniesienia kosztów. Cena baterii do aparatów słuchowych to około 20 zł za sześciopak, czyli trzy pary. Przy określaniu wydajności należy zwrócić uwagę na żywotność baterii do aparatów słuchowych. Zazwyczaj jedna para starcza na około tydzień. Wpływ na żywotność mają takie czynniki, jak rodzaj urządzenia, dostępność funkcji, sposób użytkowania, a także rodzaje baterii do aparatów słuchowych. Zużycie prądu przy ładowarce należy porównać z ładowaniem telefonu komórkowego.

4. Środowisko

Pięćset baterii w ciągu 5 lat to spore obciążenie dla środowiska naturalnego, pod tym względem bardziej przyjazne są ładowarki.

5. Wygoda

Pozbycie się zużytych baterii może nastręczać problemy, ponieważ nie w każdym śmietniku dostępne są pojemniki na baterie.

6. Uniwersalność

Nowoczesne baterie cynkowo-powietrzne stosowane w aparatach słuchowych pracują w szerokim zakresie temperatur – od –10 do 50 stopni Celsjusza. Działanie ładowarki nie jest uzależnione od temperatury na zewnątrz, ale potrzebny jest dostęp do prądu, by zasilić stację ładującą przed ładowaniem aparatów.

7. Wydajność

Baterie wymienia się na ogół co 5–7 dni, o ładowaniu aparatów słuchowych należy pamiętać każdego dnia.

8. Dostępność 

Z reguły nie ma problemów z dostępnością baterii do aparatów słuchowych. Można je kupić w każdej poradni audiologicznej, czyli tam, gdzie wykonujesz badania słuchu i dobierasz aparaty słuchowe. Dostępne są także w większych wielobranżowych dyskontach, można je zakupić przez internet. Korzystanie z ładowarki nie wymaga robienia zakupów.

9. Komfort

Wymiana baterii w małym aparacie słuchowym może być problematyczna zwłaszcza dla osób, które mają grubsze palce i mniej zdolności manualnych. Przy ładowarce nie ma takich trudności.

10. Bezpieczeństwo 

Używając małych baterii guzikowych, należy uważać, aby nie zostały one zjedzone przez dzieci lub zwierzęta domowe, toteż trzeba pilnować, by nie leżały na wierzchu bez nadzoru. Korzystanie z ładowarki zdejmuje z nas tę odpowiedzialność.

11. Nowoczesność 

Baterie do aparatów słuchowych to tradycyjne źródło zasilania. Stacje ładujące są nowoczesnym rozwiązaniem.

Wybierając aparat słuchowy ładowany czy na baterie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje preferencje oraz pamiętać, że główne zadania wybranego modelu to efektywne protezowanie i rehabilitacja słuchu oraz podniesienie komfortu życia.

Punkty konsultacyjne

Świebodzice

ul. Kolejowa 19

Świdnica

ul. Sikorskiego 31

Świebodzice

ul. Królowej Elżbiety 84 Osiedle Piastowskie

Punkt Świebodzice

NEX-Medical Samodzielny Niepubliczny Zakład OOZ

ul. Kolejowa 19

(kliknij w adres aby wyświetlić mapkę)

wtorek

8:00 - 10:00

669 339 010

(kliknij aby połączyć )

Punkt Świdnica

Centrum Medyczne EZ-Medica

ul. Sikorskiego 31

(kliknij w adres aby wyświetlić mapkę)

wtorek

14:00 - 16:00

669 339 010

(kliknij aby połączyć )

Punkt Świebodzice

Przychodnia Specjalistyczna SALMED

ul. Królowej Elżbiety 84 Osiedle Piastowskie

(kliknij w adres aby wyświetlić mapkę)

czwartek

14:00 - 16:00

669 339 010

(kliknij aby połączyć )